O szkole

Przedmioty rozszerzone

24 luty 2023 Dział: Klasy z profilem rozszerzonym Napisane przez  Magdalena Witkowska

Język angielski

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Knowledge of languages is the doorway to wisdom” - „Znajomość języków jest bramą do wiedzy” - uważał średniowieczny angielski filozof Roger Bacon. My, zgodnie z tą myślą, chcemy dawać młodzieży różnorodne szanse na naukę języka angielskiego nie tylko podczas regularnych lekcji w szkolnej ławie, lecz również poprzez udział w licznych ciekawych aktywnościach. Oto, co działo się w ZSO w ciągu ostatnich lat:

Wymiany młodzieży

Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w organizowaniu wymian młodzieży w ramach projektów unijnych. (Comenius, Sokrates, Młodzież w Działaniu,). Gościliśmy u siebie setki młodych osób z takich krajów jak: Turcja, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Dania, Francja, Litwa, Estonia czy Rumunia. Do niektórych z nich nasi uczniowie pojechali z re-wizytą pod opieką nauczycieli. Wykonano wiele ciekawych projektów, np. muzycznych - „MUSIC Together”, podczas którego nagrano piosenkę z czterech różnych językach oraz nakręcono do niej teledysk, biznesowych - „Youth Club”, którego celem było założenie fikcyjnych działalności biznesowych oraz nakręcenie filmików ich promujących oraz projektów ekologicznych. Nawiązano nowe znajomości, zwiedzono ciekawe miejsca, a także co najważniejsze, pokonano niejedną barierę językową!
Warto dodać, iż ZSO w Pawłowicach otrzymało akredytację unijnego programu edukacyjnego Erasmus + w latach 2021-2027, co umożliwia nam udział w wycieczkach do krajów Unii Europejskiej. Wiosną 2022r. nasza młodzież pod opieką dwójki nauczycieli spotkała się ze swoimi zagranicznymi partnerami w pięknej Portugalii realizując projekt pt. „Clean Environment Joins the Nations”, natomiast zimą tego samego roku odbył się wyjazd do Danii. W tym momencie trwają intensywnie przygotowania do odwiedzenia kolejnych europejskich krajów: Włoch i Hiszpanii.

Zobacz - Projekt pt. „Youth Club – Creativity Leads Us to Business” w Górkach Wielkich

Rozwijamy talenty młodych ludzi

W Zespole Szkół Ogólnokształcących realizowany jest również projekt „Rozwijamy talenty młodych ludzi”, w ramach którego uczniowie liceum mogą doskonalić swoje umiejętności językowe i poszerzać zainteresowania kulturowe na zajęciach rozwijających z języka angielskiego. Lekcje te prowadzone są w małych grupach, co umożliwia dużą indywidualizację pracy nauczyciela z młodzieżą. Co więcej, projekt umożliwia wzięcie udziału w pięciodniowym obozie językowym z native speakerem.

Wycieczki zagraniczne

Nauczyciele ZSO wraz z dyrekcją czterokrotnie zorganizowali kilkudniowe wycieczki na wyspy Brytyjskie. Dwa wyjazdy odbyły się drogą powietrzną do Londynu (z jednodniowym pobytem w Oksfordzie), a pozostałe dwa to wycieczki objazdowe autokarowe do Szkocji, Walii i Anglii. Wszystkie wyprawy odbyły się w towarzystwie profesjonalnego przewodnika turystycznego, który zarażał młodzież swoją pasją podróżniczą oraz imponował wiedzą historyczną.

Wizyty wolontariuszy w ZSO

Nasza szkoła kilkakrotnie gościła wolontariuszy z egzotycznych miejsc w ramach współpracy z organizacją AIESEC. Turyści ze Sri Lanki, Dubaju, Rumunii czy Meksyku prowadzili zajęcia/warsztaty z młodzieżą, w ramach których opowiadali o swoim kraju, obyczajach, życiu codziennym, brali udział w grach i zabawach z młodzieżą ZSO, a nawet spotykali się z nimi po lekcjach w celach rekreacyjno-turystycznych.

Obozy językowe

ZSO w Pawłowicach kilkakrotnie już zorganizowało atrakcyjny obóz językowy w Górkach Wielkich prowadzony przez native speakera oraz nauczycieli języka angielskiego. W tym roku szkolnym ponownie kilkudziesięciu uczniów weźmie udział w pięciodniowym obozie, podczas którego młodzież będzie podnosić swoje umiejętności językowe i komunikacyjne. Język angielski będzie obecny nie tylko podczas zajęć i warsztatów, ale również podczas posiłków, spacerów, czy wieczornych spotkań integracyjnych. Tegoroczny wyjazd planowany jest nad polskim morzem.

Konkursy językowe

Szkoła regularnie organizuje konkursy językowe oraz przygotowuje chętnych uczniów do wzięcia udziału w konkursach lub olimpiadach zewnętrznych. Angliści ZSO stworzyli do tej pory rywalizacje w ramach konkursów „Master of English” czy „Big Challenge”, angażowali ochotników do pomocy przy organizacji dorocznego Festiwalu Języków Obcych skierowanego dla uczniów szkół gimnazjalnych, a aktualnie podstawowych, zgłaszali i przygotowywali ambitną młodzież do udziału w konkursie FOX, English High Flier oraz Ogólnopolskiej Olimpiady, w której kilka lat temu dwóch uczniów liceum i technikum doszło do etapu finałowego. Obecnie proponujemy także uczestnictwo w Olimpiadzie Olimpus.

„Z angielskim za pan brat” - jeden z pomysłów na wolontariat w naszej szkole

Projekt realizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 23 w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie naszej szkoły uczyli młodszych kolegów języka angielskiego – prowadzili zajęcia i przygotowywali ciekawe pomoce dydaktyczne. Lekcje te dawały młodzieży wiele radości, uczyły cierpliwości oraz były świetną okazją na zdobycie doświadczenia w pracy z dziećmi.

Język angielski w medycynie

Będąc uczniem klasy medycznej masz możliwość pogłębiania swojej wiedzy w kierunku języka specjalistycznego. Obecny rynek pracy wymaga od młodych ludzi znajomości języków obcych, w szczególności języka angielskiego. W dobie powszechnej otwartości rynku pracy na międzynarodową współpracę rośnie także zapotrzebowanie na znajomość języka specjalistycznego, także w sektorze medycznym. Na zajęciach języka angielskiego w medycynie będziesz poznawać i poszerzać bazę specjalistycznej terminologii medycznej oraz nabędziesz umiejętności komunikowania się zarówno z pacjentami jak i współpracownikami sektora medycznego.

Zajęcia z native speakerem

Od kilku lat nasza szkoła organizuje regularne lekcje z Jimem MacCarthy, native speakerem z Irlandii. Zajęcia w 100% prowadzone są w języku angielskim oraz stawiają nacisk na rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się. Jest to świetny sposób na pozbycie się bariery językowej, rozwijanie swojego słownictwa w zakresie języka angielskiego, polepszanie wymowy, płynności formułowania zdań, jak również poszerzanie wiedzy kulturowej.

Dodatkowe lekcje z młodzieżą z zagranicy

Nasza szkoła organizuje również lekcje online z uczniami z miejscowości Fano we Włoszech.
Ponadto, przeprowadziliśmy również lekcje z Turcją, Bangladeszem, Wietnamem oraz Egiptem. Czym jest Mystery Skype? Mystery Skype to gra interaktywnej nauki, gdzie dwie szkoły, używając Skype, łączą się ze sobą, a ich uczniowie zadając pytania po angielsku próbują odgadnąć, z jakiego państwa są ich koleżanki i koledzy. Nasi uczniowie wykazują się wysokim poziomem angielskiego i tym samym, uczestnicząc w Mystery Skype, otworzyli w naszej szkole kolejny poziom interaktywnego nauczania.

Celem tego przedsięwzięcia jest ćwiczenie umiejętności mówienia oraz dzielenia się informacjami o swoim mieście z rówieśnikami z zagranicy w czasie rzeczywistym oraz podniesienie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego poprzez zastosowanie atrakcyjnej i pionierskiej formy wspólnej lekcji ze szkołą zagraniczną w systemie audio-video.

Przygotowanie do egzaminu Cambridge First Certificate of English

Uczniom liceum ogólnokształcącego oferujemy zajęcia przygotowującego do egzaminu potwierdzającego umiejętności językowe na piśmie. Certyfikat Cambridge FCE honorowany jest na całym świecie i nie traci swojej ważności. Z pewnością będzie on ogromnym atutem w procesie ubiegania się w przyszłości o pracę.

 

Klasa dwujęzyczna w obrębie liceum ogólnokształcącego

ZSO w Pawłowicach oferuje ciekawy kierunek – klasę dwujęzyczną w liceum ogólnokształcącym. Jest to bardzo atrakcyjna oferta dla osób lubiących język angielski oraz takich, które chętnie będą się uczyć niektórych przedmiotów ogólnych właśnie w tym języku. Ukończenie nauki w klasie o takim kierunku otwiera przed absolwentem wiele możliwości. Znacznie łatwiej będzie mu podjąć studia, na których język obcy odgrywa kluczową rolę (filologia angielska, stosunki międzynarodowe, turystyka, ekonomia, informatyka itp.) oraz finalnie zdobyć wymarzoną, dobrze płatną pracę. Dla uczniów chcących zapisać się do klasy dwujęzycznej nauczyciele ZSO przygotowali specjalny kurs przygotowujący do egzaminu umiejętności językowych.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy dwujęzycznej realizują dwa przedmioty ogólne w języku angielskim – fizykę i informatykę.

Absolwenci ZSO obecnie jako nauczyciele

Kiedyś uczniowie, dziś nauczyciele. Niektórzy absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących po latach wracają do szkoły na stanowiska nauczycieli. Wielu studentów decyduje się na realizację praktyki zawodowej w murach swojego liceum. Dyrektor ZSO, pan Andrzej Wowra, również uczył się tutaj w szkole średniej. W tym miejscu warto dodać, że nauczyciele języków obcych tworzą prężnie rozwijającą się kadrę. Poszerzają swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, kursach doszkalających, warsztatach metodycznych, czy targach edukacyjnych. Poniższe zdjęcia przedstawiają międzynarodowe targi Bett w Londynie promujące zastosowanie nowoczesnych technologii informacyjnych w dziedzinie nauki.

Czytany 1227 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany sobota, 25 luty 2023 09:57

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.