Rekrutacja 2019/2020

Rekrutacja do ZSO

07 marzec 2019 Dział: Rekrutacja Napisane przez  Andrzej Wowra

Branżowa szkoła I stopnia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Wszechstronność – praktyka – dobry start w przyszłość”

W jakich zawodach możesz się u nas uczyć?

W roku szkolnym 2019/2020 absolwentom gimnazjum i szkół podstawowych proponujemy kształcenie w oddziale wielozawodowym, w którym naukę rozpoczynasz jako młodociany pracownik wybierając spośród wielu zawodów między innymi:

  • Blacharz samochodowy, murarz – tynkarz, stolarz, lakiernik, piekarz, cukiernik, sprzedawca, dekarz, elektryk, elektromechanik, elektromechanik pojazdów samochodowych, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, fotograf, monter sieci i instalacji sanitarnych, mechanik pojazdów samochodowych, kucharz, kowal, ogrodnik, blacharz, operator obrabiarek skrawających, mechanik – monter maszyn i urządzeń, rolnik.

Jakie warunki muszę spełnić? Czy muszę mieć załatwioną praktykę?

Warunkiem rozpoczęcia nauki, jako młodociany pracownik oprócz kryteriów obowiązujących wszystkich, jest nawiązanie stosunku pracy z uprawnionym podmiotem gospodarczym (zakładem rzemieślniczym) poprzez dołączenie do oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum zaświadczenia od pracodawcy o zamiarze zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego w celu nauki zawodu z dniem 1 września 2019 r., a w terminie późniejszym umowy o pracę w charakterze pracownika młodocianego.

Uczeń sam organizuje miejsce na praktyczną naukę zawodu. Szkoła pomaga – zapraszamy do kontaktu.

Jak wygląda nauka w oddziale wielozawodowym?

W oddziale wielozawodowym kształcenie jest zorganizowane w następujący sposób:

  • nauka przedmiotów ogólnokształcących (np. matematyka) odbywa się w szkole;
  • praktyczna nauka zawodu ma miejsce u pracodawcy, który zawiera z uczniem umowę o pracę w celu przygotowania do zawodu. Uczeń uzyskuje status pracownika młodocianego. Z tego tytułu młodociany pracownik ma pewne prawa i obowiązki wynikające z kodeksu pracy. Czas nauki wlicza mu się do stażu pracy, a za praktykę otrzymuje wynagrodzenie.
  • każdy uczeń bierze udział w 4-tygodniowym kursie zawodowym z przedmiotów zawodowych teoretycznych w każdej klasie.

W zależności od zawodu, 4-tygodniowy kurs odbywa się w różnych ośrodkach dokształcania zawodowego np. w Rybniku, Gliwicach.

Po ukończeniu Szkoły Branżowej I Stopnia absolwenci mogą przystąpić do egzaminu zawodowego organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną lub wziąć udział w egzaminie czeladniczym organizowanym przez izby rzemieślnicze.

Czy po skończeniu szkoły branżowej i stopnia mogę kontynuować naukę?

  • Absolwenci tej szkoły będą mogli kontynuować naukę w Szkole Branżowej II Stopnia, po skończeniu której będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego, a po zdaniu DRUGIEJ KWALIFIKACJI W ZAWODZIE uzyskają wykształcenie na poziomie technikum.
  • Po skończeniu Szkoły Branżowej I Stopnia i Szkoły Branżowej II Stopnia możesz podjąć studia na dowolnym kierunku.

ZOBACZ FILM O NASZEJ SZKOLE

Media

Czytany 3592 razy
Ostatnio zmieniany czwartek, 07 marzec 2019 21:14

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.