17 czerwiec 2024 Dział: Aktualności Napisane przez  Anna Haraś

Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów

(0 głosów)

Prace nad hodowlą rozpoczęły się w naszej szkole w listopadzie 2023 roku. Grupa uczniów przystąpiła do etapu szkolnego, który polegał na otrzymaniu monokryształu kwasu cytrynowego.

Pięcioro uczniów otrzymało kryształy tego kwasu – jednak nie wszyscy zdecydowali się na drugi etap przygotowując się tym samym do udziału w Ogólnopolskim Konkursie wzrostu kryształów - XI EDYCJI.

Uczniowie (Oliwia, Zuzanna i Ignacy) przystąpili do hodowli monokryształu uwodnionej soli siarczanu (VI) miedzi (II). CuSO4*5 H2O.

Regularnie pojawiali się w pracowni chemicznej wykonując podstawowe czynności laboratoryjne przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Od grudnia 2023 r trwała hodowla monokryształów.

1. Sporządzali roztwór nasycony uwodnionej soli. Rozlewali go do naczynia szklanego i pozostawiali do odparowania .
  2. Po upływie kolejnych dni pobierali zarodki monokryształów – przekładali do kolejnych czystych naczyń i zalewali znowu przesączonym roztworem soli uwodnionej.
  3. Te czynności wykonywali regularnie przez następne miesiące ( wymagały one dyscypliny i cierpliwości) otrzymując ładne monokryształy tej soli.
  4. Otrzymane monokryształy (Oliwii i Zuzanny) posiadały odpowiednią masę więc, zostały wysłane do oceny przez jury konkursu.

Uczennice klasy 3an LO: Oliwia Obrzut i Zuzanna Machej otrzymały certyfikaty ukończenia Konkursu Wzrostu Kryształów. Znalazły się wśród osób z całej Polski, których kryształy były oceniane według kryterium krystalograficznego przez pracowników Politechniki Śląskiej.

Etykiety
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 czerwiec 2024 08:20