Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

01 grudzień 2021 Dział: Projekty Napisane przez  Elżbieta Cholcha

Warsztaty w ramach projektu „Prawda o Auschwitz”

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę, 17 listopada, w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, zorganizowano ciekawe warsztaty na temat wielokulturowości. Pomysł tego spotkania narodził się parę miesięcy temu, w czasie prac przygotowujących do realizacji projektu o Auschwitz.

Dlaczego taka tematyka? Żyjemy w XXI wieku, w okresie rozwoju społecznego, gdzie poszanowanie innych kultur, narodowości, poglądów i zainteresowań powinny być jego nieodzownym elementem. Poznanie historii własnego regionu, osób, które pochodziły z różnych części Europy, a żyły na terenie naszej „małej Ojczyzny” jest dowodem na to, że wielokulturowość prowadzi do rozwoju i otwartości na innych i świat.

Uczniowie poznali historię osób, które ścisłe związane były z ziemią pszczyńską:

  • Jana Nepomucena, świętego, którego kapliczki znajdują się między innymi w Suszcu i Brzeźcach.
  • Lutrów z Anhaltu, którzy przybyli na ziemię pszczyńską w XVIII wieku i rozwinęli przemysł tkacki.
  • Johanna Christiana Ruberga, który opracował wiele wynalazków w zakresie produkcji szkła.
  • Ezechiela Ziviera, który stworzył wzorowe archiwum, dzięki czemu do dziś dnia zachowały się cenne materiały źródłowe.
  • Jana Henryka XI Hochberg ksiecia von Pless, który przyczynił się do gospodarczego rozwoju regionu górnictwa, hutnictwa, rolnictwa, a także wprowadził dla pracowników opiekę socjalną i zdrowotną. Ponadto założył stadninę koni i sprowadził do Pszczyny żubry.

Już 1 grudnia uczestnicy projektu „ Prawda o Auschwitz” spotkają się ponownie w Pszczynie, aby realizować kolejne założenia programowe.

Czytany 329 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany środa, 01 grudzień 2021 20:45

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.