Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

30 listopad 2021 Dział: Projekty Napisane przez  Elżbieta Cholcha

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stan wojenny był dla Polaków wydarzeniem tragicznym. Wszechobecny strach, internowania, konieczność podporządkowania się poleceniom władzy, zakaz swobodnego wyrażania swoich myśli i poglądów - to tylko niektóre z bolesnych represji, jakie spadły na ludzi żyjących w tym okresie.

Dlatego w związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie mającym im przypomnieć tamte dramatyczne wydarzenia, które najczęściej znają już tylko z lekcji historii.

Projekt „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!” daje młodym ludziom możliwość bliższego poznania tego okresu. Mobilizuje ich do wnikliwszej analizy i samodzielnego poszukiwania nowych informacji.

W ramach projektu uczniowie realizowali następujące zadania:

  • przygotowali na terenie szkoły miejsce patriotyczno-historyczne upamiętniające 40.rocznicę stanu wojennego,
  • uczestniczyli w projekcji filmu: „Nie zabierajcie mamy”,
  • oglądali prezentację wystawy przygotowanej przez IPN Stan wojenny 1981-1983”, a w kwietniu także pozostali uczniowie będą mieli możliwość oglądania tej wystawy na terenie naszej szkoły,
  • analizowali teksty źródłowe udostępnione przez IPN.

Już 13 grudnia odbędzie się konkurs dotyczący wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Warto również wspomnieć, iż nasi nauczyciele historii biorą udział w wykładach: „Znane i nieznane – o „Solidarności” lat osiemdziesiątych na Podbeskidziu” oraz „Pamięć o tych, którzy współtworzyli „Solidarność” na Podbeskidziu”.

W większości zadania realizowane przez uczniów kończyły się dyskusją na temat wprowadzenia stanu wojennego, powstania opozycji w Polsce i burzliwego czasu upadku komunizmu.

Czytany 383 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.