Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

02 kwiecień 2020 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Olimpia Herman

#zostanwdomu – przeczytaj książkę!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zazwyczaj narzekaliśmy na brak czasu na czytanie. W domu leżą książki, które dostaliśmy w prezencie albo kupiliśmy, bo były tanie, miały ładną okładkę, albo i takie, które chcieliśmy przeczytać, kiedy będziemy mieli więcej czasu wolnego i sił. Właśnie nadszedł odpowiedni moment. Warto sięgnąć do półki z tymi gromadzonymi czasami od lat tytułami i zagłębić się w przyjemną lekturę. Kto nic ciekawego w swojej domowej biblioteczce nie znajdzie, może sięgnąć do bogatych zasobów internetowych. Dziś polecam polskich klasyków, ale tym razem ich mniej znane tytuły.


Bolesław Prus: Dziwna historia

Akcja tego krótkiego opowiadania toczy się w bardzo śnieżną noc noworoczną. Bogaci bawią się, a w tym samym czasie trójka zubożałych szlachciców pracujących na kolei przebija się przez potężne zaspy parowozem. Jeden z nich narzeka na zły los i wadliwie urządzony świat. To skłoniło telegrafistę do przywołania historii Gębarzewskiego, młodego ekspedytora, chcącego poprawiać świat, któremu ukazał się Anioł Gabriel. Jakie były konsekwencje tego niezwykłego spotkania, dowie się ten, kto sięgnie po „Dziwną historię”.

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/prus-dziwna-historia.html


Henryk Sienkiewicz: U bram raju

To krótkie opowiadanie utrzymane w duchu chrześcijańskim, oparte na alegorii i zakończone niezwykłą puentą. Miłość stuka do bram nieba i prosi św. Piotra o udzielenie schronienia. Ten, zdziwiony, chce poznać powody opuszczenia przez nią ziemi. Miłość rzeczowo wyjaśnia, że we współczesnym świecie nie ma już dla niej miejsca. Warto sięgnąć po ten króciutki utwór, bo oparty jest on na szokującym koncepcie ilustrującym społeczno-ekonomiczną współczesność. Równocześnie na tym przykładzie podziwiać można mistrzostwo Sienkiewicza w posługiwaniu się krótką formą narracyjną. Całe opowiadanie ma postać dialogu. Polecam!

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/sienkiewicz-u-bramy-raju.html


Eliza Orzeszkowa: Moment

Pisarka umieściła akcję tego opowiadania w przydrożnym zajeździe należącym do Żyda Mendla Szapira i jego żony Ruchli. Żyją oni biednie, zajmują się przyziemnymi, codziennymi sprawami, liczą każdy grosz. Ich życie nie jest łatwe. Codzienność przytłacza i nastraja pesymistycznie. Niespodziewanie próg ich zajazdu przekracza pięknie ubrana dostojna dama. Biedni gospodarze mają nadzieję na większy zarobek. Nieoczekiwanie nieznajoma daje im coś więcej. Co? By się tego dowiedzieć, warto przeczytać to opowiadanie.

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/moment.html

Czytany 1240 razy
Etykiety
Ostatnio zmieniany czwartek, 02 kwiecień 2020 17:18

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.