03 listopad 2020 Dział: Konkursy Napisane przez  Joanna Gryboś

Ruszyła III edycja konkursu „Łowcy cząstek”

Pod koniec października rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu „Łowcy cząstek” organizowanego corocznie przez IFJ PAN w Krakowie.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych oraz średnich, a tematyka dotyczy promieniowania kosmicznego. Przy wykorzystaniu aplikacji CREDO Detector drużyna z danej szkoły, składająca się z dowolnej liczby uczniów, ma za zadanie schwytać cząstki promieniowania kosmicznego. Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach: Liga i Maraton. Uczestnicy pierwszej kategorii muszą schwytać cząstki w czasie jednej, wybranej nocy w miesiącu, natomiast drużyny, które rywalizują w kategorii Maraton, uruchamiają aplikację CREDO Detector w dowolnym czasie w trakcie trwania konkursu.

Niestety z powodu pandemii nie odbyło się w Krakowie podsumowanie 2 edycji konkursu 2019/2020 wraz z uroczystym wręczeniem dyplomów i certyfikatów. Grupa kilkunastu uczniów z obecnej klasy 3 TGE wzięła udział w 2 edycji konkursu i rywalizowała z kilkudziesięcioma drużynami z całej Polski. Jak się okazało, w październiku byliśmy na drugim miejscu pod względem liczby schwytanych, tj. zarejestrowanych cząstek przez wyżej wspomnianą aplikację. W sumie podczas trwania konkursu czas przeznaczony na detekcję cząstek wyniósł 8049 godzin!

Chciałabym serdecznie podziękować grupie elektryków z klasy 3TGE za udział w 2 edycji konkursu od 1.10.2019 do 30.06.2020 r. i zaprosić do kolejnej edycji wszystkich zainteresowanych uczniów.