Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

20 maj 2020 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Olimpia Herman

Wirtualne zwiedzanie bez wychodzenia z domu!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

18 maja obchodzony jest coroczny Międzynarodowy Dzień Muzeów. Święto muzealników zostało ustanowione w 1977 r., by zwrócić uwagę na problemy muzeów oraz ważne funkcje, które te instytucje spełniają.

Do głównych zadań muzeów należą m. in.:

  • konserwacja i przechowywanie zabytków przeszłości,
  • udostępnianie zbiorów i poszerzanie wiedzy historycznej,
  • budzenie wrażliwości i zainteresowania dawnymi dziejami.

Ze świętem tym ściśle związana jest Europejska Noc Muzeów, akcja organizowana od 1997 r. w Europie, a w Polsce od 2003 roku. W tę wyjątkowa noc muzea i inne instytucje kultury otwierają swoje podwoje dla zwiedzających za darmo lub za symboliczną złotówkę. Można wówczas w niepowtarzalnej atmosferze nocnych klimatów zwiedzić rozświetlone sale pałaców, kamienic, kościołów. Tej nocy ożywają przestrzenie skansenów, ponieważ pracownicy i wolontariusze przywdziewają stroje z epoki i wcielają się w rolę kowala, młynarza, pasterza, i innych mieszkańców dawnej wsi. Po zamkowych komnatach przechadzają się duchy ich dawnych właścicieli, na dziedzińcach toczą walki rycerze, a muzealnicy w ciekawy sposób opowiadają o ludziach, miejscach i przedmiotach z przeszłości. W tę szczególną majową noc można zwiedzić miejsca zazwyczaj udostępniane nielicznym, np. klasztory, pracownie konserwatorskie, schrony, bunkry.

Można także wysłuchać pięknych nocnych koncertów muzyczno-wokalnych w kościołach, obejrzeć plenerowe wystawy i wizualizacje świetlne na fasadach kamienic.

Tegoroczna Noc Muzeów z powodu pandemii została odwołana. Muzea powoli dostosowują się do wymogów bezpieczeństwa i udostępniają swe zbiory zwiedzającym, ale liczba osób, które będą mogły wejść do tych placówek, jest ograniczona. Wiele muzeów udostępnia swe zbiory w Internecie, dlatego warto poznać ich kolekcje wirtualnie.

Oto propozycje wybranych muzeów w Polsce:

w Europie:

Czytany 144 razy
Etykiety
Więcej w tej kategorii: « Podziękowanie dla maturzystów

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.