Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

29 kwiecień 2020 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Olimpia Herman

#zostanwdomu – poznaj Czechowa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tym razem proponuję, by poznać mało znaną dziś literaturę rosyjską i sięgnąć po klasyka - Antoniego Czechowa. To mistrz małych form literackich. Czechow jest również autorem dramatów ukazujących życie zwykłych ludzi, opanowanych marazmem, znużeniem, brakiem wiary w możliwość zmiany swego losu.

Jego krótkie opowiadania to sceny z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów. Charakterystyczną cechą jego twórczości jest komizm wykorzystywany do krytyki zjawisk społecznych, obserwowanych na bieżąco wśród współczesnych pisarzowi ludzi.

A. Czechow: „Aptekarzowa”
Akcja tej miniatury literackiej toczy się w prowincjonalnym miasteczku B. Czechow opisuje w niej nieplanowaną nocną wizytę doktora i oficera w prywatnej aptece. Jakaż to ważna przyczyna zmusiła ich do odwiedzenia tego miejsca o tak nietypowej porze? By się tego dowiedzieć, trzeba zajrzeć na stronę:
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/aptekarzowa.html

A. Czechow: „Bezbronna istota”
Do urzędnika bankowego Kistunowa zwraca się żona zwolnionego w czasie choroby pracownika wydziału wojskowo–lekarskiego Szczukina z prośbą o pomoc. Okazuje się bardzo skuteczna w egzekwowaniu swych próśb. A przy okazji wiele dowiadujemy się o tej starszej pani…
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/bezbronna-istota.html

A. Czechow: „Damy”
W kancelarii dyrektora Fiodora Pietrowicza siedział nauczyciel Wremienski, który po czternastu latach pracy stracił głos i nie był w stanie dalej pracować w zawodzie. Emerytura też mu nie przysługiwała. Dyrektor nie miał sumienia ot tak go zwolnić, zwłaszcza, gdy dowiedział się, że człowiek ten ma na utrzymaniu żonę i dwoje dzieci. Zaoferował mu posadę sekretarza w miejscowym przytułku. Ten jednak jej nie dostał, a to za sprawą dam. Ta krótka historia ma pesymistyczną wymowę, przedstawia nieuczciwość, zależności i wyższość łajdactwa nad uczciwością.
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/damy.html

A. Czechow: „Dzieło sztuki”
Sasza Smirnow odwiedza doktora Kaszelkowa. Za wyleczenie z ciężkiej choroby ofiarowuje mu brązowy kandelabr, którego doktor jednak przyjąć nie chce z powodu niestosownej sceny, którą przedstawia. W końcu, nie chcąc sprawić przykrości ofiarodawcy, przyjmuje prezent. Żeby pozbyć się niechcianego przedmiotu, w „dowód wdzięczności” podarował go adwokatowi. Ten z kolei w dowód uznania przekazał go komikowi Szaszkinowi. Nowy właściciel tego „dzieła sztuki” za radą fryzjera sprzedał kandelabr staruszce skupującej stary brąz. Kilka dni później niechciany prezent wrócił do doktora Kaszelkowa, któremu mowę odjęło…
https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dzielo-sztuki.html

 

Czytany 122 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.