Wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia z naszej szkoły

17 kwiecień 2020 Dział: Biblioteka online Napisane przez  Olimpia Herman

#zostanwdomu - Zrób SOBIE audiobooka!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wśród młodych czytelników bardzo popularne stały się książki dźwiękowe, bo można je słuchać w dowolnie wybranym czasie i miejscu. Bardzo często są tańsze i łatwiej do nich dotrzeć. Nie trzeba taszczyć w torbie książkowego tomiszcza, gdyż książka ( i to nie jedna!) mieści się w pamięci smartfona.

Jeśli cierpisz na nadmiar czasu i trawi cię nuda, proponuję, by zaangażować członków rodziny i nagrać taką lekturę szkolną do słuchania. Przy okazji poćwiczysz dykcję, nauczysz się obsługi programu do zapisu, obróbki i montażu dźwięku.

Na początek - wybór lektury szkolnej. Proponuję zacząć od tych krótszych utworów lub wybranych fragmentów, np. tych kluczowych dla ich interpretacji lub ulubionych, bo do nich często się wraca. Nagrany tekst będzie żywszy, jeśli będzie to dialog. Opisy zwłaszcza miejsc z reguły są bardziej statyczne, nastrojowe.

Kolejny krok to uważne przeczytanie tekstu ze zrozumieniem i podzielenie go na poszczególne partie (role). Im dłuższy tekst, tym bardziej musi być podzielony na kolejne fragmenty.

By lektura była zrozumiała dla przyszłego słuchacza, trzeba doskonale opanować technikę czytania poszczególnych fragmentów. Stękanie, literowanie, przekręcanie czy opuszczanie słów jest niedopuszczalne. Nagrywany tekst trzeba czytać wolniej niż zwykle i bardziej wyraziście (coś na wzór mowy aktora na scenie w teatrze, dlatego tak dobrze sprawdzają się właśnie aktorzy w tej roli. Ale przesada w tej kwestii też nie jest wskazana, bo audiobook będzie tchnął sztucznością).

To jeszcze nie wszystko. By tekst nie wydawał się monotonny, trzeba właściwie go akcentować i intonować. To też wymaga ćwiczeń, ale przecież praktyka czyni mistrza! Dobrze już na tym etapie mieć jakiegoś „słuchacza”, który będzie oceniał nasze dykcyjne czytanie na głos i udzielał wskazówek, np. gdzie zwolnić, a gdzie czytać żywiej, głośniej.

Kiedy już czytający jest gotowy, potrzebny będzie dźwiękowiec obsługujący program do zapisu dźwięku. Oczywiście kultura musi być legalna, zatem proponuję, by wykorzystać darmowe programy dźwiękowe dostępne w internecie, np. dobrym programem działającym na wszystkich popularnych systemach operacyjnych i mającym również polską wersję jest Audiacity (https://www.audacityteam.org/). Do nagrania potrzebny będzie jeszcze mikrofon oraz jakieś względnie ciche pomieszczenie.

Po przetestowaniu sprzętu i programu można przystąpić do nagrywania. Wygodnie jest nagrywać fragmenty i robić odstępy, by np. napić się wody, gdy zaschnie w gardle. Nagrany kawałek można odsłuchać, a gdy nas nie zadowala, łatwo można go usunąć i powtórzyć jego nagranie.

Po zakończeniu nagrań możemy przesłuchać całość i edytować:

  1. wyciąć przerwy i nieudane fragmenty,
  2. usunąć szum na nagraniu (najlepiej odsłuchać nagranie w słuchawkach), przy użyciu funkcji Redukcja Szumu (menu Efekty/Effects -> Redukcja Szumu/Noise Reduction),
  3. zniwelować zbytnie różnice w głośności dźwięku (gdy momentami jest zbyt głośno) – można użyć efektu Normalizuj (Normalize).

Program ten jest dużo bardziej rozbudowany, posiada wiele innych efektów i opcji edycji, które można wykorzystać w miarę potrzeb. Na koniec gotowego audiobooka można zapisać na płytę CD.

Taka praca nad audiobookiem może być atrakcyjnym sposobem zdobywania nowych umiejętności zarówno tych związanych z czytaniem, jak i obsługą komputera i oprogramowania. Pamiętać należy, że inną sprawą jest nagranie takiego audiobooka, a jeszcze inną jego publikacja. Przy jego udostępnianiu respektować należy prawa autorskie.

 

Czytany 140 razy
Etykiety

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących
im. Jana Pawła II

ul. J. Pukowca 5

43-251 Pawłowice

tel. +48 324 722 149

faks +48 324 722 149

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.