Podręczniki 2018/2019

Facebook

Kropla krwi - a tak wiele znaczy…

W ostatnich dniach grupa uczniów zajęć fakultatywnych z chemii miała możliwość zapoznania się z procedurami jakie obowiązują w pracowni pawłowickiego laboratorium analitycznego. Dzięki uprzejmości pracowników, ubrani w zielone twarzowe fartuchy uczniowie wkroczyli w świat analiz, badań biochemicznych próbek krwi.

Zostali zapoznani z wymogami dotyczącymi prawidłowego pobrania materiału do badań laboratoryjnych. Sami poddali się badaniom – kolejność pobierania próbek krwi odbywała się za pomocą systemu próżniowego VACUTEST. Krew pobrano do czterech probówek:

  • układ krzepnięcia i fibrynolizy – probówka na cytrynian sodu (probówka z niebieskim korkiem)
  • badania biochemiczne – probówka na skrzep (probówka z czerwonym korkiem)
  • badania morfologiczne – probówka na EDTA (z fioletowym korkiem)
  • badanie OB (z czarnym korkiem).

Mając gotowy materiał do badań uczniowie przystąpili do wykonywania analiz własnej krwi. Aparatura znajdująca się w laboratorium umożliwia zbadanie wielu parametrów np. próby wątrobowej, poziomu glukozy, cholesterolu, poziom sodu i potasu, OB., morfologii wraz z rozmazem.

Zobaczyć na własne oczy swoją surowicę i krwinki czerwone – bezcenne :-) - a to dzięki wirówkom znajdującym się w laboratorium.

Każdy uczeń miał możliwość przeprowadzenia badania morfologicznego krwi jak również odczytania wyniku OB. Morfologia krwi jest podstawowym badaniem diagnostycznym polegającym na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Do standardowego badania układu krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT.

Pani – będąca kierownikiem laboratorium dokładnie opisała sposób analizowania próbek, wskazywała na anomalia wynikające z chorób jakie mają pacjenci.

Po takich zajęciach dostrzegamy, iż kropla krwi to obraz nas samych i każdy z nas powinien co jakiś czas badać jej stan. Kolejne marcowe spotkanie w laboratorium będzie dotyczyło rozmazu krwi naszych uczniów…. oglądania komórek pod mikroskopem jak również badania kolejnego płynu tak ważnego dla naszego zdrowia. :-)

Dane kontaktowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II

 

ul. J. Pukowca 5

 

43-251 Pawłowice

tel. +48 324-722-149

faks +48 324-722-149

e-mail: zso(at)pawlowice.edu.pl

Administratorem Danych Osobowych (Administratorem) jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach ul. Pukowca 5, 43-251 Pawłowice tel. 324722149 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - więcej...

Lokalizacja