22 maj 2018 Dział: Projekty Napisane przez  Anna Haraś

Kolejne zajęcia laboratoryjne za nami!

W ostatnich dniach uczennice zajęć fakultatywnych z chemii miały możliwość przeprowadzenia kolejnych badań analitycznych. Analiza moczu to, obok morfologii krwi, jedno z dwóch podstawowych diagnostycznych badań laboratoryjnych. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy to badanie ogólne, czyli ocena właściwości fizycznych i chemicznych moczu. Drugim zaś jest badanie osadu moczu.

Mając gotowy materiał do badań uczennice przystąpiły do wykonywania analizy moczu. Aparatura znajdująca się w laboratorium umożliwia zbadanie wielu parametrów – określenie barwy, pH, ciężaru właściwego. Badania pozwoliły również wykryć substancje niepożądane tj.: białko, cukier, bakterie, grzyby oraz określić obecność leukocytów i erytrocytów.

Do mikroskopowego badania osadu używa się moczu specjalnie przygotowanego. Podczas każdej z obserwacji ocenia się ilościowo i jakościowo składniki naturalne moczu, czyli nabłonki płaskie, leukocyty, erytrocyty, wałeczki, składniki mineralne, których obecność jest uwarunkowana odczynem moczu.

Uczennice miały okazję zobaczyć pod mikroskopem składniki naturalne moczu. Zajęcia laboratoryjne pozwalają zobaczyć, dotknąć, porównać, przeanalizować - są elementem, który pozwala poznać naukę z innej strony.

Przed nami jeszcze czerwcowe zajęcia laboratoryjne w Centralnym Laboratorium Pomiarowo-Badawczym w Jastrzębiu-Zdroju. To co zobaczymy to nasze!

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 październik 2018 18:03